Na co wpływa zakrzywienie ekranów w telewizorach?
2015-05-21Jeszcze do niedawna nie do pomyślenia była sprzedaż telewizorów czy monitorów z zakrzywionymi ekranami, pomimo tego, że zjawisko znane jest od lat z sal kinowych. Dopiero niedawno marka Samsung udostępniła produkty z zakrzywionymi ekranami i wprowadziła je do masowej sprzedaży. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać w warunkach domowych czy biurowych z ich funkcjonalności. Nadrzędnym celem wykorzystania zakrzywionych ekranów w kinach jest możliwość wyświetlania obrazów na większej powierzchni, bez straty jakości. Warto poszerzyć perspektywę i zdać sobie sprawę z faktu, że użytkowanie zakrzywionych telewizorów czy monitorów w domowych warunkach także ma wiele zalet.
Co gwarantują producenci?
Producenci zajmujący się sprzedażą sprzętów z zakrzywionymi ekranami gwarantują, że tradycyjne ekrany przegrywają z zakrzywionymi, gdyż w przypadku tych drugich obraz zawsze wydaje się być większy, nawet przy identycznych przekątnych. Dodatkowo zapewniają, że obiekty widoczne na ekranie zawsze będą ostre i klarowne, niezależnie od ich miejsca na ekranie. Największą i najczęściej podkreślaną przez producentów zaletą jest dostosowanie zakrzywionego ekranu do ludzkiego pola widzenia i do krzywizny oka. Można powiedzieć, że dzięki temu obraz we wszystkich punktach lokuje się w jednakowej odległości od widza. Producenci uwypuklają fakt, że nie ma możliwości, aby ekran z boku był widziany gorzej. Sytuacja jest wręcz odwrotna – obraz ma być postrzegany lepiej pod pewnym kątem. Według przedstawicieli marek oglądanie filmów czy programów w kilkanaście osób nie stanowi przeszkody. Warto również wspomnieć, że wszystkie widoczne na ekranie obiekty mają charakteryzować się jednakową wielkością, bez względu na to, czy ulokowane są w centrum ekranu, czy bliżej brzegów.
Realne korzyści
Warto wrócić do tematu zakrzywionych ekranów kinowych i zaznaczyć, że w przypadku płaskich ekranów, droga światła do krawędzi ekranu jest dłuższa niż do jego środka. Jest to o tyle istotne, że właśnie przez to widz dostrzega zaburzenia w proporcjach i perspektywie. Zakrzywienie ekranu i tym samym zbliżenie krawędzi do projektora niweluje ten problem – obraz jest odbierany jako płaski, niezniekształcony i głęboki. Obserwacje i badania przeprowadzane w salach kinowych przez inżynierów marki Samsung doprowadziły do opatentowania zakrzywionych telewizorów oraz monitorów.
Użytkownik ulokowany przed zwykłym ekranem może zauważyć, że występują miejsca, w przypadku których wrażenia płynące z oglądania są atrakcyjniejsze. Niestety, owe miejsca mieszczą maksymalnie dwie osoby. Pozostali obecni odbierają obraz w delikatnie zniekształconej perspektywie. Zakrzywienie ekranu gwarantuje, że liczba osób, które postrzegają obraz bez zniekształceń jest większa. Warto także zanotować, że zakrzywienie może także niwelować odbicia światła, które zakłócają postrzeganie. To z kolei sprawia, że czerń jest głębsza, a dostrzeganie kolorów i kontrastu lepsze.
Monitory z zakrzywionymi ekranami funkcjonują na podobnej zasadzie. Pole widzenia ulega poszerzeniu, a przestrzeń robocza sprawia wrażenie większej. Krzywizna, która jest naturalnie dopasowana gwarantuje, że odległość patrzenia na całej powierzchni ekranu jest taka sama – poprawia to w dużej mierze komfort użytkowania.
Za technologie pozostające we wczesnej fazie rozwoju trzeba niestety zapłacić dużo więcej. Później, kiedy emocje związane z powiewem nowości opadają, ceny są niższe. Warto zaznaczyć, że producenci zapewniają, iż koszty wytworzenia zakrzywionych ekranów nie są wysokie, dlatego można liczyć na szybki spadek cen. Na dzień dzisiejszy wytwarzaniem telewizorów z zakrzywionymi ekranami zajmują się firmy LG, Samsung oraz Sony.
Komentarze
Dodaj komentarz do artykułu
Na co wpływa zakrzywienie ekranów w telewizorach?
Ilość komentarzy: 2
Autor: Elzbieta 2018-04-02 14:28:48
Mam od dwoch lat telewizor 40 cal Samsung z zakrzywionym ekranem jest super polecam
Autor: Elzbieta 2018-04-02 14:33:07
Mam od dwoch lat 40calowy telewizor Samsung z zakrzywionym ekranem jest super polecam