Najistotniejsze gniazda i złącza występujące w telewizorach
2015-03-23Sprawdzenie dostępnych gniazd oraz złącz to jedna z istotniejszych spraw, o którą warto zadbać przed zakupem nowego telewizora. W przypadku części użytkowników, tym, co przykuwa uwagę w pierwszej kolejności jest dostępność wejść oraz wyjść cyfrowych, takich jak HDMI czy USB. Można się domyślać, że nie są to jedyne złącza czy gniazda, które dbają o komfort codziennego korzystania z urządzenia. Tego rodzaju opcje sprawiają, że użytkowanie jest dużo łatwiejsze, zapewniają one też kompatybilność z innymi urządzeniami elektronicznymi. Wejścia i wyjścia oferujące sygnał analogowy sprawdzą się w przypadku użytkowników, którzy dysponują starszym sprzętem, natomiast właściciele nowej generacji sprzętów za podstawę uznają odbiór sygnału cyfrowego.
Elementy analogowe
1. S-Video (Separated Video) zapewnia możliwość podłączenia urządzeń do telewizora i uzyskania analogowego sygnału wideo. Standard gwarantuje wyższą jakość niż w przypadku kompozytowego odpowiednika.
2. Złącze kompozytowe (Composite Video), które nazywane jest także cinch jest wykorzystywane do przesyłania analogowego sygnału wideo oraz audio. Były powszechnie stosowane w przypadku magnetowidów czy wież Hi-Fi.
3. Złącze EURO (scart) jest poprzednikiem złącza HDMI. W większości było wykorzystywane do podłączania odtwarzaczy VHS czy DVD. Gwarantuje przesyłanie sygnału audio-wideo.
4. Dzięki złączu VGA (zwane inaczej D-Sub czy PC) możliwe jest podłączenie komputera, który nie został wyposażony w złącze HDMI. Pozwala na przesyłanie analogowego sygnału wideo.
Elementy cyfrowe
1. HDMI to jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych na dzień dzisiejszy standardów. Z jego pomocą możliwe jest przesyłanie cyfrowego sygnału audio i wideo w bardzo dobrej jakości. W najnowszych urządzeniach można spotkać się z kilkoma wejściami HDMI jednocześnie. Możliwe jest podłączanie różnego rodzaju urządzeń (aparatów cyfrowych, odtwarzaczy DVD i Blu-ray, monitorów) i przesyłanie pełnego strumienia danych, bez kompresji.
2. Standard DVI służy pomocą w przypadku przesyłania sygnału wysokiej rozdzielczości. Najczęściej spotyka się go w przypadku tunerów HDTV czy odtwarzaczy DVD, ale umożliwia także podłączenie komputera wyposażonego w cyfrową kartę graficzną.
Inne elementy
1. Równie mocno rozpowszechnione złącze USB jest odpowiedzialne za przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami. Port komunikacyjny USB jest uniwersalny, a z jego pomocą możliwe jest podłączenie różnego rodzaju urządzeń, w tym aparatów cyfrowych, pendrive, kamer wideo, dysków twardych i tym podobnych. Współcześnie bardzo rzadko spotyka się urządzenia bez portów USB.
2. Złącze Ethernet (LAN) odpowiada za możliwość połączenia z Internetem drogą przewodową. Można się z nim spotkać w przypadku urządzeń typu Smart TV.
3. Wyjście słuchawkowe (mini-jack), jak sama nazwa wskazuje służy do podłączenia słuchawek do telewizora.
4. CI (Common Interface) to złącze, które umożliwia odbiór płatnych stacji telewizyjnych oraz radiowych, bez konieczności zastosowania dodatkowych kabli. Wystarczy jedynie być w posiadaniu aktywnej karty operatora, oferującego tego typu usługi.
5. Przydatny czytnik kart pamięci (wejście na kartę pamięci) to element, dzięki któremu możliwe jest przeglądanie treści multimedialnych (filmów, zdjęć) na ekranie telewizora.
Komentarze
Dodaj komentarz do artykułu
Najistotniejsze gniazda i złącza występujące w telewizorach
Ilość komentarzy: 0