Poprawa jakości obrazu telewizora
2015-02-23Doskonała jakość obrazu to jeden z tych wyznaczników urządzenia, który ma decydujący wpływ na wybór konkretnego modelu telewizora. Użytkownicy zwracają szczególną uwagę na technologie poprawy obrazu, technologie odświeżania czy na rozdzielczość, o których w pierwszej kolejności informują producenci. Warto jednak zwrócić uwagę na parametry typu kontrast statyczny, jasność ekranu czy czas reakcji matrycy, które w równej mierze mają związek z jakością obrazu.
Funkcje poprawy obrazu
Informacją, na którą w pierwszej kolejności zwracają uwagę użytkownicy jest rodzaj dostępnych funkcji poprawy obrazu. Telewizory są wyposażane w niezliczoną ilość interesująco brzmiących technologii, które kryją się pod różnymi nazwami. Poszczególni producenci stosują różne nazewnictwo, lecz zazwyczaj nazwa kryje ten sam rodzaj funkcjonalności. Większa ilość zastosowanych technologii poprawy obrazu niesie za sobą lepszą jakość, wyświetlanych na ekranie treści. Telewizory wyposażone w większą ilość opcji kosztują proporcjonalnie więcej.
Na co wpływają funkcje poprawy obrazu?
- lepsza szczegółowość
- ciemniejsza czerń, jaśniejsza biel
- dostosowanie obrazu do jasności pomieszczenia
- poprawa jakości filmów online o niższej rozdzielczości
- lepszy kontrast
- naturalne kolory
- płynniejszy ruch
- szersze kąty widzenia
- większa przejrzystość wyświetlacza
- redukcja szumów przy oglądaniu treści analogowych
- skalowanie obrazu do rozdzielczości podobnej do HD
Rozdzielczość obrazu
Na jakość obrazu niezaprzeczalnie ma wpływ także rozdzielczość. Najbardziej rozpowszechniona Full HD (1920 na 1080 pikseli) to jedno z najczęściej proponowanych przez producentów rozwiązań, które pozwala na odbiór sygnału wideo najwyższej jakości z dowolnego źródła (odtwarzacz Blu-ray, telewizja kablowa, satelitarna). Rozdzielczość HD Ready (1366 na 768 pikseli) natomiast oferuje obraz porównywalnie dobrej jakości. Jedynym zastrzeżeniem jest fakt, że nie sprawdza się w przypadku telewizorów o przekątnej większej niż 42 cale. Lepszą szczegółowość czy płynność ruchów gwarantuje najnowsze rozwiązanie, czyli rozdzielczość 4K ( 3840 na 2160 pikseli), która od niedawna króluje na rynku.
Technologie odświeżania
Jakość obrazu ulega poprawie również dzięki zastosowaniu technologii odświeżania, mających związek z ilością wyświetlanych na ekranie klatek. Wraz z ilością klatek wzrasta płynność oraz naturalność obrazu. Przedstawiane przez producentów, coraz wyższe współczynniki odświeżania, wyrażane w hercach (Hz), w większości przypadków nie mają przełożenia na jakość obrazu. Ilość odświeżanych klatek związana jest natomiast nierozerwalnie z zachodzącymi procesami, ukrywającymi się pod różnymi nazwami.
Technologie odświeżania są odpowiedzialne między innymi za:
- sterowanie podświetleniem oraz częstotliwością, które pozwala na uzyskanie odpowiedniej głębi, wysokiej rozdzielczości oraz ostrości obrazu, czyli płynniejszych przejść między klatkami
- skanowanie oświetlenia, dzięki któremu obraz jest bardziej dynamiczny oraz wyraźny
- redukcję rozmyć
- uzyskanie czystego i żywego obrazu w przypadku dynamicznym scen
- poprawę ostrości i płynności obrazu podczas szybko zmieniających się scen
Co jeszcze wpływa na jakość obrazu?
Ponadto, warto zadbać o odpowiednią jasność matrycy oraz kontrast, wpływające na wyraźne wyodrębnienie czerni, co również ma znaczący wpływ na jakość obrazu. Nie bez znaczenia jest dopasowanie proporcji ekranu do odbieranego sygnału. Niejednokrotnie warto wybrać mniejszy obraz, aby cieszyć się lepszą jakością. Nie bez znaczenia są także odpowiednio dobrane kable, a podstawą jest dobrej jakości kabel HDMI. Bardziej zaawansowani odbiorcy mogą także zwrócić uwagę na kalibrację, o którą mogą zadbać sami użytkownicy lub wezwani specjaliści.
Komentarze
Dodaj komentarz do artykułu
Poprawa jakości obrazu telewizora
Ilość komentarzy: 0